Aasta 2012
Eesti Biokeemia Seltsi tegevuse eesmärgiks on uurimistöö ja õppetöö toetamine ja arendamine biokeemias ja sellega seotud teoreetilistel ja rakenduslikel teadusaladel ning üldsuse huvi äratamine nende teadusalade vastu, aga ka Seltsi liikmete erialaste huvide toetamine ja kaitse.
Eesti biokeemikutel on pikaajaline traditsioon korraldada Biokeemia Seltsi liikmetele ja teemast huvitatud külalistele kevadkoole. Aruandeaastal toimus see üritus 11. – 12. mail Viljandimaal Vanaõue Puhkekeskuses. Kevadkoolide traditsiooni kohaselt esinevad kõik osavõtjad ettekandega kas oma töö tulemustest või siis käsitlema mingit biokeemikuid huvitavat üldist probleemi. Traditsiooni kohaselt korraldavad neid väljasõite vaheldumisi Tallinna ja Tartu biokeemikud, 2012 aasta kevadkool oli pühendatud „Närvikeemiale“ ning toimus koostöös BMBT doktorikooliga. Seekord oli kevadkooli kuraatoriks professor Peep Palumaa TTÜ Geenitehnoloogia instituudist ning tegevkorraldajaks sama instituudi doktorant Katrina Laks (Kivimäe). Kevadkoolide pildialbumid on sirvitavad Biokeemia Seltsi kodulehel.
Seltsi aastakoosolek toimus elektroonses vormis.
Iga-aastasel FEBS Kongressil, mis aruandeaastal toimus Sevillas, osalesid ettekannetega 3 Seltsi liiget. Kongressi lõpus toimuvast FEBS Nõukogu tööst võttis Eesti esindajana osa FEBSi Süvakursuste Komitee esimees Jaak Järv ja Seltsi president Peep Palumaa.
Eesmärgiga populariseerida teadustegevust üliõpilaste hulgas ja innustada parimaid tudengeid, kes on jõudnud juba enne magistrikraad omandamist ka oma tulemsute publitseerimiseni, annab Eesti Biokeemia Selts alates 2007. aastast välja üliõpilaste teadusauhindu (konkursi juhend on toodud Seltsi kodulehel). Tänavusel konkursil läksid kõik auhinnad Tartu ülikooli, Esimese Auhinna pälvis Margot Hein ning auhinna vääriliseks osutusid Karin Mardo ja Katrin Kalind.
Seltsi terminoloogiakomisjoni töö tulemusena Seltsi kodulehel avaldatud esialgne variant biokeemia-alaste terminite inglise-eesti sõnastikust, on leidnud mõningast täiendust.
Eesti biokeemikutel on pikaajaline traditsioon korraldada Biokeemia Seltsi liikmetele ja teemast huvitatud külalistele kevadkoole. 2011. aastal toimus see üritus 6. – 7. mail Lääne-Virumaal Pariisi külas. Kevadkoolide traditsiooni kohaselt esinevad kõik osavõtjad ettekandega kas oma töö tulemustest või siis käsitlema mingit biokeemikuid huvitavat üldist probleemi. Traditsiooni kohaselt korraldavad neid väljasõite vaheldumisi Tallinna ja Tartu biokeemikud. Seekord oli kevadkooli kuraatoriks professor Ago Rinken TÜ Keemia Instituudist. Eriti rõõmustav oli sedapuhku osalejate laienenud geograafia – osalejaid oli Tallinna Ülikoolist ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist. Kevadkoolide pildialbumid on sirvitavad Biokeemia Seltsi kodulehel .
Seoses nimetamisega FEBSi Süvakursuste Komitee esimeheks teatas Seltsi pikaaegne president akadeemik Jaak Järv oma soovist presidendiamet maha panna. 14. aprillil Tartus toimunud juhatuse koosolekul valiti Seltsi uueks esimeheks TTÜ genoomika ja proteoomika professor Peep Palumaa.
Biokeemia Selts osales ka XXII Eesti Keemiapäevade korraldamisel, mille raames oli üks sessioon pühendatud biokeemiale.
Seltsi aastakoosolek toimus sedapuhku elektroonses vormis.
Iga-aastasel FEBS Kongressil, mis aruandeaastal toimus Torinos, osalesid ettekannetega 3 Seltsi liiget. Kongressi lõpus toimuvast FEBS Nõukogu tööst võttis Eesti esindajana osa FEBSi Süvakursuste Komitee esimees Jaak Järv ja Seltsi president Peep Palumaa.
Alates 2007. aastast annab Eesti Biokeemia Selts välja üliõpilaste teadusauhindu (konkursi juhend on toodud Seltsi kodulehel). Tänavu anti anda Esimene Auhind TTÜ geenitehnoloogia eriala magistrandile Eneken Helk’ile panuse eest ajakirjas Analytical Chemistry ilmunud artiklisse . Auhind läks tänavu Tallinna Ülikooli magistrandile Anna-Liisa Ikartile. Auhinnasaajad tutvustasid oma tulemusi Seltsi Kevadkoolis.
Seltsi terminoloogiakomisjoni töö tulemusena avaldati detsembris Seltsi kodulehel esialgne variant biokeemia-alaste terminite inglise-eesti sõnastikust, mille täiendamine ja parandamine toimub jooksvalt ka edaspidi.
Oluliseks aruandeaasta sündmuseks oli Biokeemia Seltsi osavõtul korraldatud Nobeli premia laureaadi Edmond H. Fischeri loeng “ The origin of reversible protein phosphorylation as a regulatory mechanism”. Loeng toimus Tartu Ülikooli Chemicumis 8. novembril 2011 ning nobelisti kuulamise unikaalset võimalust kasutasid nii TÜ kui ka TTÜ üliõpilased ja õppejõud, E. H. Fischer sai tuntuks tänu koostöös E. G. Krebsiga tehtud uuringutele valkude fosforüülimise alal. Aastatel 1955–56 avastasid nad, et ensüümide pöörduv fosforüülimine proteiinkinaaside ja fosfataaside koostoimel reguleerib nende valkude aktiivsust ning seetõttu kontrollib mitmesuguseid füsioloogilisi protsesse raku ja organismi tasemel. Nende avastuste eest määrati E. H. Fischerile ja E. G. Krebsile 1992. aasta füsioloogia ja meditsiini valdkonna Nobeli preemia (Tartus peetud loengu videosalvestust saab vaadata internetis siin.
36-s FEBS Kongress toimus 25. – 30. juunil 2011 Torinos (Itaalia) www.febs2011.org
Kongressist võttei osa kuus biokeemikut Eestist.
Seltsi iga-aastane üldkoosolek viidi tänavu läbi elektroonses vormis 7-16. juunil. Kinnitati Seltsi eelmise aasta majandusaruanne ja kehtestati uued liikmemaksu määrad: 7 eurot täisliikmetele ja 2 eurot üliõpilasliikmetele. Seltsi juhatus palub kõigil Seltsi liikmete tasuda liikmemaks joosva aasta jooksul.
- Üliõpilaste 2011. aasta teadustööde konkursi preemiad jagatud
Seltsi juhatus vaatas läbi üliõpilaste teadustööde konkursile laekunud tööd ning otsustas anda Esimene Auhind TTÜ geenitehnoloogia eriala magistrandile Eneken Helk’ile panuse eest ajakirjas Analytical Chemistry ilmunud artiklisse. Auhind läks tänavu Tallinna Ülikooli magistrandile Anna- Liisa Ikartile.
Biokeemia Seltsi kevadkool 2011
Biokeemia Seltsi kevadkool toimus tänavu tartlase korralduse all traditsioonilises vormis Pariisis (Lääne-Virumaa, EV). Kuulati ettekandeid ja peeti sisukaid teaduslikke diskussioone. Tänavu esinesid kevadkooli raames ka Seltsi üliõpilaste teaduspreemiate laureaadid. Eriti rõõmustav oli sedapuhku osalejatye laienenud geograafia – osalejaid oli Tallinna Ülikoolist ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist.
- Alates 1. jaanuarist 2011 täidab FEBS Süvakursuste Komitee esimehe kohustusi professor Jaak Järv
Komitee sekretariaadi asukohaks on sellest ajast Eesti Teaduste Akadeemia. Kontakt advanced.courses@febs.org
Eesti biokeemikute artikkel publitseeriti teaduse tippajakirjas Nature
Eesti Biokeemia Seltsil on rõõm teatada Eesti biokeemikute, professor Peep Palumaa töögrupi tähelepanuväärsest saavutusest – artikli publitseerimisest ajakirjas Nature. (Edasi loe siit)
- Biokeemia Seltsi Kevadkool 2010
- ja 8. mail toimus Viljandimaal Kopra talus traditsiooniline Biokeemia Seltsi Kevadkool, sedapuhku Struktuuribioloogia doktorikooli vormis. Esimesel päeval kuulati õppejõudude ettekandeid:
”Alzheimeri amüloidse peptiidi patogeenset struktuuri otsimas”, Vello Tõugu, TTÜ GTI;
” Struktuurse bioinformaatika teatud rakendustest”, Aare Abroi, Eesti Biokeskus;
” Lipoproteiinide metabolismis osalevate valkude struktuur-funktsioon sõltuvusest” , Aivar Lõokene, TTÜ, KI;
”Struktuuribioloogia võimalused TMR kaudu meil ja neil”, Ago Samoson, TTÜ;
”Hajuvad struktuurid G-valk seotud retseptorite uurimisel”, Sergei Kopantšuk, TÜ;
”Vask (I) valkude struktuuribioloogia ja süsteemibioloogia”, Peep Palumaa, TTÜ;
”Struktuurne ja funktsionaalne retseptoroloogia“, Ago Rinken, Tartu Ülikool,
”Rasvhappe dioksügenaaside struktuur-spetsiifilisus vastuseta küsimustest”, Nigulas Samel, TTÜ KI;
”TTR struktuuribioloogias”, Raik-Hiio Mikelsaar, TÜ
”Kristallstruktuuridest saadavate teadmiste rakendamine proteiinkinaasi inhibiitorite arendamises”, Erki Enkvist, TÜ.
Õhtul jätkus arutelu vabas vormis diskussioonidena, mis lõppesid hilistel öötundidel ning teisel päeval said sõna kraadiõppurid ise oma projektide ja tulemuste tutvustamiseks. EBSi juhatus tänab Kopra Talu sooja vastuvõtu, Katrina Kivimäed (TTÜ, GTI doktorant) ürituse ladusa korraldamise ja Euroopa Sotsiaalfondi rahalise toetuse eest.
Eesti Biokeemia Seltsi aastakoosolek
toimus Tartu Ülikooli Chemicumi auditooriumis 1021 (Ravila 14a, Tartu)
Kell 12.00
- Kuulati Seltsi presidendi Jaak Järve ülevaadet Seltsi tegevusest viimasel 5-l aastal.
- Kinnitati Seltsi majandustegevuse aruanne. Edaspidi jätkab revidendina Gerda Raidaru.
- Toimus Eesti Biokeemia Seltsi üliõpilastööde konkursi laureaatide autasustamine
- Arutati Seltsi edasise tegevuse kava. Informatsiooni terminoloogia alasest tegevusest jagas Indrek Viil, järgnevaid kevadpäevi tutvustas Peep Palumaa, koostöövõimalustest teiste Seltsidega rääkis Ago Rinken.
- Seltsi juhatuse uuteks liikmeteks valiti Ago Rinken ja Ursel Soomets, jätkavad Jaak Järv, Peep Palumaa ja Vello Tõugu. Aastakoosoleku vaheajal toimunud juhatuse koosolekul valiti Seltsi presidendika uuesti Jaak Järv.
- FEBS Nõukogu koosolekul esindab Seltsi 2010 aatal Peep Palumaa.
Kell 14.15
- Aastakoosolek jätkus teadusettekandega „Alzheimeri valgu struktuurist“, mille pidas KBFI vanemteadur Jüri Jarvet
- Kuulati ka EBS üliõpilastööde konkursi laureaatide teadusettekanded
Aastakoosolekust osavõtjatele tutvustati TÜ Chemicumi laboreid.
Eesti Biokeemia Seltsi üliõpilastööde konkurss 2010
Konkursil autasustati järgmisi üliõpilasi:
Ann Karafin, esimene preemia osaluse eest artiklis: Tõugu, V., A. Karafin, K. Zovo, R.S. Chung, C. Howells, A.K. West, P. Palumaa (2009) Zn(II) and Cu(II)-induced nonfibrillar aggregates of amyloid-b peptide are transformed to amyloid fibrils, both spontaneously and under the influence of metal chelators, Journal of Neurochemistry, 110, 1784-95. PubMed viide.
Maire Kriisa, preemia osaluse eest artiklis: Enkvist, E., M. Kriisa, M. Roben, G. Kadak, G. Raidaru, A. Uri (2009) Effect of the structure of adenosine mimic of bisubstrate-analog inhibitors on their activity towards basophilic protein kinases – Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters, 19, 6098-6101. PubMed viide.
Indrek Saar, preemia osaluse eest artiklis: Runesson, J., I. Saar, L. Lundström, J. Järv, Ü. Langel (2009) A novel GalR2-specific peptide agonist Neuropeptides, 43, 187-192. PubMed viide.